Синоптиците предупреждават за рязка промяна във времето и подчертават колко нетипично динамична е пролетта тази година

Пролетта у нас често се отличава с резки температурни амплитуди и променливост, но настоящият сезон изпъква с особена динамика, която не остава незабелязана нито от гражданите, нито от специалистите. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отчита, че времето през април и май се развива с необичайна скорост и контрасти – топли вълни, идващи от Африка, бързо биват изместени от студени фронтове, пренасящи арктичен въздух.

Синоптикът Анастасия Стойчева, ръководител на отдел „Прогнози и информационно обслужване“ в НИМХ. По думите ѝ, нахлувания на студен въздух могат да се случват у нас до средата на май.

След последното застудяване, през втората половина на седмицата и началото на следващата, се очаква плавно повишение на температурите, като те ще достигнат и надминат 20 градуса. Въпреки това обаче, около средата на следващата седмица вероятността за валежи отново ще нарасне .

Именно тези циклони често са съпроводени от навлизане на топъл въздух от Африка, което не само вдигат температурите, но и носи със себе си фини прахови частици от пустинята Сахара. В някои години подобни обстановки са повишавали температурите в България до 34 градуса още през април.

Но пролетта има и своето студено лице. При нахлуване на арктичен въздух, температурата у нас може да спадне рязко – дори до стойности от -8 до -3 градуса. Тези процеси се развиват бързо и често са съпътствани от силен вятър, който впоследствие стихва, оставяйки след себе си студени утрини.

Климатичната история на страната показва, че в периода до 15 май могат да се наблюдават както интензивни валежи, така и продължителни сухи периоди, придружени от високи температури. Архивите на НИМХ съдържат примери за години с крайно различен характер – от необичайно топли и сухи пролетни сезони, до такива с чести валежи и поднормени температури.

Тази непредсказуемост прави задачата на синоптиците особено сложна, но и жизненоважна – както за земеделците, така и за всички, които планират дейностите си според времето. Единственото сигурно в пролетта остава нейният капризен характер.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *