Според стандартите на британската Национална здравна служба (NHS) е необходим един час, за да се разгради в организма една единица алкохол. За една единица алкохол те смятат 10 ml или 8 g чист алкохол.

Тоест, по българските стандарти за халба бира – 500 мл, за малка ракия, водка, уиски – 50 мл концентрат с 40% алкохол, за чаша вино 150-175 ml – всяко от тези питиета е две единици алкохол или 20 мл чист алкохол. Би трябвало да се разградят за два часа. Но има фактори които по-често удължават, по-рядко скъсяват този срок. Все пак това количество може да задържи пияча под нормата за проверка за алкохол при шофиране. Надхвърли ли го, със сигурност става нарушител и поема риск.

Средният нашенски пияч, който е изпил вечерта две-три малки ракии или две-три халби бира ще се нуждае от 4 до 6 часа, за да се изчисти алкохолът от организма му. Това теоретично. Но по-големите количества затрудняват организма и срокът се удължава, зависи и от каква храна е придружен алкохолът, доколко се употребяват други течности, подсладени или не.

А който има навика да пие по 3 големи ракии вечер, трябва да знае, че алкохолът излиза от организма му повече от 12 часа. Независимо дали усеща неприятни ефекти от махмурлук. Най-малко до обяд на другия ден е още под алкохолно въздействие и като шофьор могат да го хванат над нормата при проверка за алкохол на пътя.

И тук лекарите отбелязват, че хората, които изпитват неприятни усещания след употреба на алкохол, получават по-малко увреждания. Това ограничава пиенето им, те се сдържат, защото са изпитали вече неприятности с по-големи или по-малки количества.

А онези, които си пият по 3-4 големи водки, ракии или друг концентрат, и нищо им няма, получават по-големи щети и най-често стигат до редовна и всекидневна употреба на големи количества.

Според споменатите стандарти на NHS има фактори, които влияят на преработката на алкохола при различни хора. Факторите включват:

Възраст

Тегло

Дали сте яли скоро

Вид на алкохола

Ниво на стрес

Ето какво прави алкохолът с тялото

Диетолозите обясняват, че по-голямата част от алкохола се абсорбира в кръвния поток чрез стомаха и тънките черва. Кръвообращението го пренася и той вреди на всички органи, включително мозъка, бъбреците, белите дробове и черния дроб – основният орган, отговорен за преработването на алкохола. Алкохолът засяга и нервната система, продължителна употреба води до увреждане на сърдечно-съдовата система. Но какви са краткосрочните ефекти, обяснява диетоложката Ализа Мароги от лондонска клиника:

„При прекомерна консумация алкохолът може да доведе до изчерпване на хранителните вещества и до намаляване на секрецията на храносмилателните ензими от панкреаса, които са необходими за извличане на хранителните вещества от храната. Той може да доведе и до недостиг на хранителни вещества.”

Това често води до т. нар. „алкохолен глад” на сутринта или още по време на пиене. Според британското списание „British Journal Of Nutrition” (Британско списание за храненето) при всички проучвания с алкохол, употребилите неизменно стигат до повишено приемане на храна, мезета, до час след пиенето. Алкохолът е противник на всякакви диети.

Самият алкохол е калоричен – 1 мл е 7 калории. Но виното, бирата имат и захари, други калорични съставки. А узото например е с високо съдържание на захар. Комбинацията от захар и алкохол, подсладени напитки и алкохол, води още по-силно до дехидратация.

Поетият алкохол, според количеството, „обикновено изчерпва витамините от група В, витамин С, калий, цинк, калций и магнезий. Магнезият помага за поддържането на здрави сърце, мозък, нервна система, кости и регулира кръвната захар. Магнезият също така е ключов електролит – както и калцият, и калият – необходими за балансиране на рН на кръвта, хидратиране на организма и регулиране на нервната и мускулната функция”, допълва диетоложката. Намалените нива на тези вещества имат отрицателно въздействие върху различни системи в организма.

Организмът възприема алкохола като токсин и се опитва да го разгради и изхвърли едновременно. Черният дроб работи усилено да преработи алкохола, някаква част се отделя през бъбреците с урината, също така се отделя като кръвта преминава през белите дробове при издишване. Намесва се дори кожата, помага за отделянето чрез изпотяване.

Алкохолът може да има отрицателно въздействие и върху кожата, казват и дерматолозите. „Алкохолът е диуретик, кара ви да пишкате повече, като по този начин лишава организма от основни хранителни вещества и дехидратира кожата. Това може да влоши сухата кожа и на свой ред при продължителна употреба да предизвиква пори, фини линии и бръчки”, обяснява д-р Бабамири, специалист по дерматология в клиника в Манчестър.

Освен това алкохолът вероятно ще бъде пълен с калории и ще бъде съчетан и със сладки напитки, което може да доведе до подпухналост, акне, зачервяване. При продължителна употреба увеличава шансовете за поява на розацея (зачервяване на лицето, съпроводено и с видими кръвоносни съдове), до спукани кръвоносни съдове и дори рак на кожата, казва дерматологът.

(по материали от английския печат)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *